logo
COLLEGE OF ENGINEERING OPEN HOUSE

Open House Awards 2010

JPEG Image

Shortcut to Full Listing of Open House Awards

 


Press Release 2010

The Boeing Company awarded five student engineering projects. The "Best in Show" award and $350 prize went to the project "A Fully Bayesian Approach for Sample Size Determination" and student Nasser Safaie.

Spirit AeroSystems, Inc. awarded two student engineering projects. The first place award and $500 prize went to the project "Robotic Friction Stir Welding End Effector" and team James Gross and Joseph Marshall.

Cessna Aircraft Company awarded two student engineering projects. The "Outstanding Project" award and $250 prize went to the project "Assembly Line Analysis: Cessna Caravan Wing Buildup" and the team of Noel Aistrup, Brent Garber and Andrew Niles.

MKEC Engineering Consultants awarded three student engineering projects. The "Innovation in Engineering Design" award and $100 went to the project "Vornado Fan Grill" and the team of Chase Hoppock, Derek Plowman, Tyler Yung, Cameron Cox, Prawinath Aponso and Yet Terng Tan. The "Sound Principles and Clean Design" award and $150 prize went to the project "HD Plasma Speakers" and the team of Tristan Tullis, Blake Hurley and Alex Siemer.

National Institute for Aviation Research awarded three student engineering projects with its annual "Excellence in Aviation Research" award. The first place award and $250 prize went to the project "TB24 Design, Validate and Compete Aircraft" and the team of Brian Kollar, Tyler Higgs, Mark Holliday, Austin Reed and Nick Steinbrink for their electric-powered remote-controlled aircraft.

The Clark Beck Excellence in Communication award and $500 prize went to the project "Assembly Line Analysis: Cessna Caravan Wing Buildup" and the team of Noel Aistrup, Brent Garber and Andrew Niles.

The IEEE "Best Computer and Electrical Engineering Project" award and $300 prize went to "Robotic Spider" and the team of Clint Houchin, Izzah Cheema, Osman Rasheed and Riley Epperson. 


 

Full Listing of Engineering Open House Awards 2010

*******************
SPONSOR AWARDS

The Boeing Company
Best in Show, $350
A Fully Bayesian Approach for Sample Size Determination
Nasser Safaie

Best in Aerospace Engineering, $250
Cooperatve Soaring
Zachary Hazen, Kevin Hagen, Jordan Jensen

Best in Industrial Engineering, $250
Assembly Line Analysis: Cessna Caravan Wing Buildup
Noel Aistrup, Brent Garber, Andrew Niles

Best in Mechanical Engineering, $250
Pnematic T-Shirt Cannon
Rob Gerlach, Brady Sexson, Matt Mason, Brandon Shannon

Best in Electrical Engineering, $250
Product Locator
Trent Archibald, August Ritchie, A.J. Whitaker, Theresa Vu


Spirit AeroSystems, Inc.

1st Place $500
Robotic Friction Stir Welding End Effector
James Gross, Joseph Marshall

2nd Place $250
Spirit AeroSystems, Inc. Non-Value Added Transaction Reduction
Amber Clark, Lucas Swingle, Courtney Neises


Cessna Aircraft Company

Outstanding Project, 1st Place, $250
Assembly Line Analysis: Cessna Caravan Wing Buildup
Noel Aistrup, Brent Garber, Andrew Niles

Outstanding Project, 2nd Place, $100
Aluminum Aircraft Door Robotic ESW Tooling Fixture
Brian Herr, My Ngoc Tran, James Gass, Jed Massoth, Addis Olujohungbe, Dung Bui, Nalinda Warnakulasooriya Waas


MKEC Engineering Consultants
Innovation in Engineering Design, 1st Place, $100
Vornado Fan Grill
Chase Hoppock, Derek Plowman, Tyler Yung, Cameron Cox, Prawinath Aponso, Yet Terng Tan

Innovation in Engineering Design, 2nd Place, $50
HVAC Design and Energy Analysis
Matt Riddel, Chris Shelly, Tyler Schwartz, Mitch Rosenboom

Sound Principles and Clean Design, 1st Place, $150
HD Plasma Speakers
Tristan Tullis, Blake Hurley, Alex Siemer


National Institute of Aviation Research (NIAR)

Excellence in Aviation Research, 1st Place
TB24 Design, Validate and Compete Aircraft
Tyler Higgs, Mark Holliday, Austin Reed, Nick Steinbrink

Excellence in Aviation Research, 2nd Place
Team Strikeout

Excellence in Aviation Research, 3rd Place
Black Widow RC Aircraft
Jordan Zerr, Brendan Kelly, Aaron Werhan, Shuet-Ming (Sally) Wong


*******************
DEPARTMENTAL AWARDS

WSU Aerospace Engineering Department
Outstanding Project, 1st Place $300
Design-Validate-Compete Team AeroFuzz
Ashley Elliott, Lance Reichenberger, Joshua Ruby, James Wong

Outstanding Project, 2nd Place $200
Black Widow RC Aircraft
Jordan Zerr, Brendan Kelly, Aaron Werhan, Shuet-Ming (Sally) Wong

Outstanding Project, 3rd Place $100
AIAA DBF A-Team
Russel Baldridge, Gigi Phan, Phillip Meikel, Adam Brungardt


WSU Electrical Engineering and Computer Science Department


WSU Industrial and Manufacturing Engineering Department
Outstanding Undergraduate Project, $50
Process Improvement for Pneumatic Tray Erector and Meter Mist
Kemal Ali, Marco Carazo Gonzalez, Huan-Wen Hua

Outstanding Graduate Project, $50
Application of Vehicle Routing Problem Heuristic in Logistics Management
Zach Woods


WSU Mechanical Engineering Department


*******************
ORGANIZATION AWARDS

Ad Astra of Kansas
Randall Chambers Award, 1st Place $50
Cooperative Soaring
Zachary Hazen, Kevin Hagen, Jorden Jensen

Randall Chambers Award, 2nd Place $50
Greentown in Greensburg: Going Green
Kirsten Rieg, Helal Ahlbcha, Paul Washington


AIAA
AE Department Top Undergraduate Project, 1st Place $100
AIAA DBF “A-Team”
Russel Baldridge, Gigi Phan, Phillip Meikel, Adam Brungardt

AE Department Top Undergraduate Project, 2nd Place $50
AIAA DBF Team ShockWUaves


Alpha Pi Mu
Best IME Undergraduate Presentation, $50
Greentown in Greensburg: Going Green
Kirsten Rieg, Helal Ahlbcha, Paul Washington

Best IME Graduate Presentation, $50
Non-Process Energy in the Manufacturing Facility
Khaled Bawaneh


American Society for Quality (ASQ)
Best Utilization of Quality Tools, 1st Place $100
Spirit AeroSystems - Non Value Added Transaction Reduction
Amber Clark, Lucas Swingle, Courtney Neises

Best Utilization of Quality Tools, 2nd Place $75
Greentown in Greensburg: Going Green
Kirsten Rieg, Helal Ahlbeha, Paul Washington

Best Utilization of Quality Tools, 3rd Place $50
Modeling of a Cutting Tool Wear
Amit Deshpande, Kiran Srinivasan, Palanivel Swaminathan, Ananthasayanam Pari, Saravana Prabu


APICS Wichita Professional Chapter
Best Operations Management Project, 1st Place $75
Modeling and Improving Service Operations at a Fast Food Restaurant on Campus
Qamar Iqbal

Best Operations Management Project, 2nd Place $50
Fuzzy Multi Objective Model for a Green Generation Problem
Jose L. Ceciliano Meza, Farnaz Ghazi Nezami

Best Operations Management Project, 3rd Place $25
Spirit AeroSystems - Non Value Added Transaction Reduction
Amber Clark, Lucas Swingle, Courtney Neises


APICS WSU Student Chapter
Best Operations Management Project, 1st Place $50
Bottleneck Shifting in Production Lines
Prasannavenkatesh Tamilselvan

Best Operations Management Project, 2nd Place $25
A Two-Stage Customer Perception Control Strategies Based Product Development Approach
Ali Ahmady


Clark Beck Foundation
Excellence in Communication, $500
Assembly Line Analysis: Cessna Caravan Wing Buildup
Noel Aistrup, Brent Garber, Andrew Niles


Great Plains Ventures
Great Plains Ventures Award, 1st Place $100
AIAA DBF Team ShockWUaves


IEEE
Best Computer & Electrical Engineering Project, 1st Place $300
Robotic Spider
Clint Houchin, Izzah Cheema, Osman Rasheed, Riley Epperson

Best Computer & Electrical Engineering Project, 2nd Place $150
True Color
Jeswin Joseph, Owen Bergen, Ali Kazi


Institute of Industrial Engineers (IIE)
Best Undergraduate Project, 1st Place $100
Assembly Line Analysis: Cessna Caravan Wing Buildup
Noel Aistrup, Brent Garber, Andrew Niles

Best Graduate Project, 1st Place $100
Modeling of Cutting Tool Wear
Amit Deshpande, Kiran Srinivasan, Palanivel Swaminathan, Ananthasayanam Pari, Saravana Prabu


National Society of Black Engineers (NSBE)
NSBE Award of Excellence, 1st Place $100
Characterization of Drug-Carrying Nanocomposites Spheres for
Targeted Drug Delivery
Heath Misak, Janani Sri Gopu


SAE International Wichita Section
1st Place $75
Assembly Line Analysis: Cessna Caravan Wing Buildup
Noel Aistrup, Brent Garber, Andrew Niles

2nd Place $50
Aircraft Door Robotic FSW Tooling
Brian Herr, My Ngoc Tran, James Gass, Jed Massoth, Addis Olujohungbe, Dung Bui, Nalinda Warnakulasooriya Waas

3rd Place $25
Aircraft Seat Structure Materials Study
Annie Huynh, Chris Nguyen, Dale Prochaska, Jeremy Wood, Thao Nguyen, Travis Lighty, Yen Truong


Society of Manufacturing Engineers (SME) Chapter 52
SME Manufacturing Engineering Award, 1st Place $150
Vornado Fan Grill
Chase Hoppock, Derek Plowman, Tyler Yung, Cameron Cox, Prawinath Aponso, Yet Terng Tan

SME Manufacturing Engineering Award, 2nd Place $100
Pnematic T-Shirt Cannon
Rob Gerlach, Brady Sexson, Matt Mason, Brandon Shannon

SME Manufacturing Engineering Award, 3rd Place $50
True Color
Jeswin Joseph, Owen Bergen, Ali Kazi


Society of Women Engineers (SWE) WSU Section
Brain Teaser, Eye Pleaser, $50
Assembly Line Analysis: Cessna Caravan Wing Buildup
Noel Aistrup, Brent Garber, Andrew Niles


Tau Beta Pi Engineering Honor Society
Tau Beta Pi Award, $100
Assembly Line Analysis: Cessna Caravan Wing Buildup
Noel Aistrup, Brent Garber, Andrew Niles


WSU High Performance Computing Center
Adem Calik Computational Award, 1st Place $100
Modeling of Cutting Tool Wear
Amit Deshpande, Kiran Srinivasan, Palanivel Swaminathan, Ananthasayanam Pari, Saravana Prabu

Adem Calik Computational Award, 2nd Place $75
Comp. Fluid Dynamics for Condensation in Mini and Micro Channels

Adem Calik Computational Award, 3rd Place $50
Biothermal Analysis of a Biodevice for Cryotherapy

 

 


The Dean's Office is working with the WSU Foundation to distribute checks to the winning projects. If you have not received your check please see Samantha Corcoran in the Dean's Office, room 100 Wallace Hall.