logo
COLLEGE OF ENGINEERING OPEN HOUSE

Open House Awards 2011

Thank you to our sponsors, engineering departments and professional engineering societies who provided nearly $5,000 in awards to WSU engineering students at this year's Open House Awards Banquet. The complete listing of awards is below.

JPEG Image


Boeing
Best of Show, $350
Design, Validate, Compete: Water Bomber Aircraft Design - AE 628
Marcus Pyles, Kyle Loomis, Mike Bradfield, Ryan Longwell, Ben Hobbs

Best Departmental Project Awards - AE, $250
Design, Validate, Compete: Water Bomber Aircraft Design - AE 628
Marcus Pyles, Kyle Loomis, Mike Bradfield, Ryan Longwell, Ben Hobbs

Best Departmental Project Awards - IE, $250
Energy Efficient Vehicle Routing Problem
Shokoufeh Mirzaei

Best Departmental Project Awards - ME, $250
Self-aligning Bobbin Tool for Friction Stir Welding
Brandon Bulla, Chad Christensen, Charles Hilton, Albert Keya, Sachin Sharma, Melissa Welty

Best Departmental Project Awards - EECS, $250
Shock Touch
Prabhjit Singh Bagga, Jason Klein, Wei Yep Chin, Huong Dinh

Cessna Aircraft Co.
Outstanding Project, 1st Place, $250
AE628 DBF Team MiniWheat
Adrienne Bottom, Allen Herbert, Iwan Broodryk, John Bird, Peter Fast

Outstanding Project, 2nd Place, $100
Adaptive Flight Control of a General Aviation Aircraft
Kimber Lemon, Scott Reed

Clark Beck Foundation
Clark Beck Excellence in Communication Award, $500
AE628 DBF Team MiniWheat
Adrienne Bottom, Allen Herbert, Iwan Broodryk, John Bird, Peter Fast

MKEC Engineering Consultants, Inc.
Outstanding Project, , $50
Cabin Entry Step System for Small Cabin Aircraft
Brandon Bousquet, Josh Schmidt, Alan Schafers, Rob Lancaster, Abey Dessalegn, Dieu Tran

National Institute of Aviation Research
Excellence in Aviation Research Award, 1st Place, $250
The Study of Winglets on Low Subsonic Aircraft
James Winkel, Iwan Broodryk, Michael Staab, Mitchell Nord

Excellence in Aviation Research Award, 2nd Place, $150
AE628 DBF Team MiniWheat
Adrienne Bottom, Allen Herbert, Iwan Broodryk, John Bird, Peter Fast

Excellence in Aviation Research Award, 3rd Place, $100
Adaptive Flight Control of a General Aviation Aircraft
Kimber Lemon, Scott Reed

Spirit AeroSystems, Inc.
Outstanding Project, 1st Place, $500
Single-Stage Bond Nacelle Innerwalls
Scott Penick, Nita Yodo, Giuseppe Cosentino, Toraj Ighani

Outstanding Project, 2nd Place, $250
Cessna Metal Bond: Flow Improvement Analysis
Coty Sandfort, Anish Gupta, Sarah Stallard

TEC Systems, Inc
Outstanding Electrical Engineering Project, $50
Xi Sport - Cyclist Training Device
Joe Christman, Alex Esparza, A.J. Whitaker, Thuan Nguyen


WSU Aerospace Engineering Department
Outstanding Project, 1st Place, $300
AE628 DBF Team MiniWheat
Adrienne Bottom, Allen Herbert, Iwan Broodryk, John Bird, Peter Fast

Outstanding Project, 2nd Place, $200
Design, Validate, Compete: Water Bomber Aircraft Design - AE 628
Marcus Pyles, Kyle Loomis, Mike Bradfield, Ryan Longwell, Ben Hobbs

Outstanding Project, 3rd Place, $100
AE 528/628 Team Wheat Thin
Jordan Jensen, Hui Chow, Sanyukta Tuladhar, Dev Thapa, Adetayo Adetunji

Outstanding Graduate Project, $250
Adaptive Flight Control of a General Aviation Aircraft
Kimber Lemon, Scott Reed

WSU Bioengineering Program
Outstanding Project, 1st Place, $50
Using Carbon Nanotube Nanowebs for Enhanced Detection of Heart Disease Biosensors
Mary Kellerman, Rana Zayed

Outstanding Project, 2nd Place, $25
Nanosensors for Detecting Trace Pesticides in Water
Pie Pichetsurnthorn, Ruth Ann Miller, Krishna Vattipalli

WSU Electrical Engineering and Computer Science Department
EECS Senior Design I, 1st Place, $75
Xi Sport - Cyclist Training Device
Joe Christman, Alex Esparza, A.J. Whitaker, Thuan Nguyen

EECS Senior Design I, 2nd Place, $50
Tiich System
Ashan Amaranayake, Kevin Nguyen, Mahesh D Costopatabandige, Jitendra Khadka

EECS Senior Design I, 3rd Place, $25
Road Emergency Device
Ismael De Leon, Minh Duc H. Nguyen, Mai Lan H. Nguyen

EECS Senior Design II, 1st Place, $75
Parking Guide System
Asad Jahangir, Aditi Pasupulati, Ahmed AlAhmed

EECS Senior Design II, 2nd Place, $50
Shock Touch
Prabhjit Singh Bagga, Jason Klein, Wei Yep Chin, Huong Dinh

EECS Senior Design II, 3rd Place, $25
Traffic Accident Avoidance System
Erick W. Minja, Wallace A. Akenga, Clifford Onyeagolu, Tuck Fei Yee

WSU Industrial and Manufacturing Engineering Department
Best IME Undergraduate Project, 1st Place, $75
Single-Stage Bond Nacelle Innerwalls
Scott Penick, Nita Yodo, Giuseppe Cosentino, Toraj Ighani

Best IME Undergraduate Project, 2nd Place, $50
Cessna Metal Bond: Flow Improvement Analysis
Coty Sandfort, Anish Gupta, Sarah Stallard

Best IME Undergraduate Project, 2nd Place, $50
WSU Admissions Data Manager
Adam Belyamani, Rushan Abayagunawardena

Best IME Graduate Project, 1st Place, $75
Energy Efficient Vehicle Routing Problem
Shokoufeh Mirzaei

Best IME Graduate Project, 2nd Place, $50
Multi-sensor Health Diagnosis using Deep Belief Network Based State Classification
Prasanna Tamilselvan

Best IME Graduate Project, 3rd Place, $25
Emulating Community of Practice
Pin Pin Schunk, Olga Devkota, Sarah Stallard, Ashraf-Marwan Hammouri

WSU Mechanical Engineering Department
Best ME Senior Project Award, 1st Place, $50
Cabin Entry Step System for Small Cabin Aircraft
Brandon Bousquet, Josh Schmidt, Alan Schafers, Rob Lancaster, Abey Dessalegn, Dieu Tran

Best ME Senior Project Award, 2nd Place, $30
Laboratory Wind Tunnel
Amy Lueking, Amit Karna, Brian Chambers, Chris McGlothlin, Tapan Thakur

Best ME Senior Project Award, 3rd Place, $20
Ethanol Refining 
Joshua Schmidt, Brandon Bousquet, Charles Hilton

Best ME Senior Project Award, 3rd Place, $20
Orbital Motion Enhancement to Friction Stir Welding End Effector
Adam Price, Peter Stahl, Thimuthu Weragoda, Han Chong, Daouda Diouf, Wei Kok

Best ME Graduate Project, 1st Place, $50
An Efficient and Low Cost 3D Compass Gait Biped and An Economical Platform for Control System Development
John Ashton

 

Outstanding ME Student Organization, 1st Place, $50
Formula SAE
Nic Wentling, Evan Pistora, Nicholas Deneault, John Bird, Joran Matson, Peter Strunk, Gordon Hanisch, Rana Zayed, Jonathan Conklin, Rutul Patel, Kash Bud-Felix, Louis Reichenberger, Paige Feikert

Outstanding ME Student Organization, 2nd Place, $30
WSU Mini-Baja SAE
Nicholas Hovey, Tanner Lampe, James Winkel, Tate Lampe, Colin Smith, Mitch Nord, Ivy Fattig, Tyler Peden, Matthew Mason

Outstanding ME Student Organization, 3rd Place, $20
ASME Student Design Competition 2011(H2Go): Team HydroShock
Thomas Naden, Thimuthu Weragoda Vidanelage, Donovan Smith

Outstanding ME Student Organization , 3rd Place, $20
Shocker Racing Brake Pedal
Jonathan Conklin, John Bird


Ad Astra of Kansas
Randall Chambers Award, $50
The Near Space Launch Platform (NSLP)
Erin Waggoner

AIAA
Best Aerospace Engineering Project, 1st Place, $100
Adaptive Flight Control of a General Aviation Aircraft
Kimber Lemon, Scott Reed

Best Aerospace Engineering Project, 2nd Place, $50
The Near Space Launch Platform (NSLP)
Erin Waggoner

Alpha Pi Mu
Most Professional Undergraduate Presentation, , $35
Via Christi Health
Matthew Brock, Rushan Abayagunawardena, Zefanya Yuwono, Ri Sheng Tham

Most Professional Graduate Presentation, $35
Emulating Community of Practice
Pin Pin Schunk, Olga Devkota, Sarah Stallard, Ashraf-Marwan Hammouri

American Society for Quality (ASQ)
Best Utilization of Quality Tools, 1st Place, $75
Cessna Metal Bond: Flow Improvement Analysis
Coty Sandfort, Anish Gupta, Sarah Stallard

Best Utilization of Quality Tools, 2nd Place, $50
Designing a sustainable development plan for maintenance strategy selection problem
Farnaz Ghazi Nezami

Best Utilization of Quality Tools, 2nd Place, $50
Single-Stage Bond Nacelle Innerwalls
Scott Penick, Nita Yodo, Giuseppe Cosentino, Toraj Ighani

APICS Wichita Professional Chapter
Best Operations Management Project, 1st Place, $75
Reduction of Rework in the Metal Bond Process at Cessna Aircraft Company
Libby Loffland, Tom Sanchez, Weylin Wilson

Best Operations Management Project, 2nd Place, $50
Single-Stage Bond Nacelle Innerwalls
Scott Penick, Nita Yodo, Giuseppe Cosentino, Toraj Ighani

Best Operations Management Project, 3rd Place, $25
Cessna Metal Bond: Flow Improvement Analysis
Coty Sandfort, Anish Gupta, Sarah Stallard

APICS WSU Student Chapter
Best Operations Management Project, 1st Place, $40
Cessna Metal Bond: Flow Improvement Analysis
Coty Sandfort, Anish Gupta, Sarah Stallard

Best Operations Management Project, 2nd Place, $20
Single-Stage Bond Nacelle Innerwalls
Scott Penick, Nita Yodo, Giuseppe Cosentino, Toraj Ighani

Best Operations Management Project, 3rd Place, $10
Developing a Training Procedure to Improve Rater-Reliability
Gorrepati Nishant

College of Engineering
Shocker MINDSTORMS Student Choice Award , 1st Place, 
Feller Buncher (Wallace Scholars)
Grant Rudd

Shocker MINDSTORMS Student Choice Award, 2nd Place,
Searching for the Future (IEEE)
Andrew Lake

IEEE
Best Computer & Electrical Engineering Project, 1st Place, $300
Shock Touch
Prabhjit Singh Bagga, Jason Klein, Wei Yep Chin, Huong Dinh

Best Computer & Electrical Engineering Project, 2nd Place, $150
Xi Sport - Cyclist Training Device
Joe Christman, Alex Esparza, A.J. Whitaker, Thuan Nguyen

IIE Senior Chapter
Outstanding Undergraduate Project Award, $100
Cessna Metal Bond: Flow Improvement Analysis
Coty Sandfort, Anish Gupta, Sarah Stallard

Outstanding Graduate Project Award, $100
Multi-sensor Health Diagnosis using Deep Belief Network Based State Classification
Prasanna Tamilselvan

SAE International Wichita Section
Outstanding Project, 1st Place, $75
The Near Space Launch Platform (NSLP)
Erin Waggoner

Outstanding Project, 2nd Place, $50
Parking Guide System
Asad Jahangir, Aditi Pasupulati, Ahmed AlAhmed

Outstanding Project, 3rd Place, $25
Shocker Racing Brake Pedal
Jonathan Conklin, John Bird

Society of Hispanic Professional Engineers (SHPE)
Survivalist, $75
Nanosensors for Detecting Trace Pesticides in Water
Pie Pichetsurnthorn, Ruth Ann Miller, Krishna Vattipalli

Society of Hispanic Professional Engineers (SHPE)
Globally Innovative , $75
The Near Space Launch Platform (NSLP)
Erin Waggoner

Society of Manufacturing Engineers (SME) Student Chapter
SME Manufacturing Engineering Award, 1st Place, $75

SME Manufacturing Engineering Award, 2nd Place, $50

SME Manufacturing Engineering Award, 3rd Place, $25

Society of Manufacturing Engineers (SME) Wichita Chapter 52
SME Manufacturing Engineering Award, 1st Place, $150
iPad/iPod Case
Cory Dreiling, Joseph Atteberry, Sameed Cheema, Francisco Carrillo, Joseph Nguyen, Sudesh Jayaraman

SME Manufacturing Engineering Award, 2nd Place, $100
Self-aligning Bobbin Tool for Friction Stir Welding
Brandon Bulla, Chad Christensen, Charles Hilton, Albert Keya, Sachin Sharma, Melissa Welty

SME Manufacturing Engineering Award, 3rd Place, $50
Multi-sensor Health Diagnosis using Deep Belief Network Based State Classification
Prasanna Tamilselvan

Society of Women Engineers (SWE) WSU Section
Brain Teaser, Eye Pleaser, $50
Navy Search and Rescue Beacon
Jeremy James, M. Jason Lemasters, FNU Thi Thi Ko, Amanda Watson

Tau Beta Pi Engineering Honor Society

Tau Beta Pi Award, $50
Navy Search and Rescue Beacon
Jeremy James, M. Jason Lemasters, FNU Thi Thi Ko, Amanda Watson

 

WSU High Performance Computing Center
Adem Calik Computational Award, 1st Place, $100
Multi-sensor Health Diagnosis using Deep Belief Network Based State Classification
Prasanna Tamilselvan

Adem Calik Computational Award, 2nd Place, $75
Energy Efficient Vehicle Routing Problem
Shokoufeh Mirzaei

Adem Calik Computational Award, 3rd Place, $50
Laboratory Wind Tunnel
Amy Lueking, Amit Karna, Brian Chambers, Chris McGlothlin, Tapan Thakur