logo
COLLEGE OF ENGINEERING OPEN HOUSE

Open House Awards 2012

Thank you to our sponsors, professional engineering societies and engineering departments who provided over $10,000 in awards to WSU engineering students at this year's Open House Awards Banquet. The complete listing of awards is below.


Sponsor Awards

Clark Beck

Clark Beck Excellence in Communication Award, $500
Shocker High Altitude Rocketry Project 2
Camille Moore, Paul Dees, Mary Maneth, Tyler Peden, Kevin Elledge, Alex Ferm, Caleb Gimar, Jacob Hart-Lane, Shahla Pourkaram, Fernanda Quezada, Chris Senn, Tyler Smalley, Amanda Smith, Christina Wilson

The Boeing Company

Best of Show, $500
Metal Bond Process Improvement Analysis
Chris Cox, Ri Sheng Tham

Best of Show Runner Up, $350
Statistical Analysis to Analyze the Relationship Between Radiation Consumption and Energy Usage on a Hospital X-ray room.
Fernando Valenzuela

Best of Show Runner Up, $350
Variable Refrigerant HVAC redesign for HCC's Lockman Hall
Clinton Crager, Andrew Sandlin, Jesse Nininger, Justin Ghere, George Osborn, Galen Werth

Best of Show Runner Up, $350
AE 628 - The B-10 Shockin Stingray (DVC)
Tawny Blumenshine, Alfredo Gimenez, Wesley Lambert, Mitchell Nord, James Winkel

Best of Show Runner Up, $350
Wind Turbine Variable Pitch Control
Dara Kek Walker, Huyen Vo, Tuan Tran, Vasanthathiban Periasamy, Wei Hong Chin, Yi Yang Tay

Spirit AeroSystems, Inc.

Outstanding Project, 1st Place, $500
Metal Bond Process Improvement Analysis
Chris Cox, Ri Sheng Tham

Outstanding Project, 2nd Place, $250
Operation: Tight Ship
Emily Longhofer, Skyler Martinez, Bernie Kohman, Dale Le Bar

Bombardier Learjet

Bombardier Learjet Aerospace Engineering Corporate Award, 1st Place, $300
AE 628 - The B-10 Shockin Stingray (DVC)
Tawny Blumenshine, Alfredo Gimenez, Wesley Lambert, Mitchell Nord, James Winkel

Bombardier Learjet Aerospace Engineering Corporate Award, 2nd Place, $200
AE 628 DBF Team Gold
Jeff Breedlove, Adam Koenig, Gavin Smith, Stephen Turner, Nick Tygard

Bombardier Learjet Aerospace Engineering Corporate Award, 3rd Place, $100
AE 628: Operation Prang
Amy Vest, David Knak, Peyton Singer, Adam New, Shekhar Dhakal

Cessna Aircraft Co.

Outstanding Aviation Project, 1st Place, $300
AE 628 - The B-10 Shockin Stingray (DVC)
Tawny Blumenshine, Alfredo Gimenez, Wesley Lambert, Mitchell Nord, James Winkel

Outstanding Aviation Project, 2nd Place, $200
AE 628 DBF Team Gold
Jeff Breedlove, Adam Koenig, Gavin Smith, Stephen Turner, Nick Tygard

Outstanding Aviation Project, 3rd Place, $100
AE 628 - Team AA
Jeff Fisher, Allison Ronning, Mahdi Bakri, Robert Varriano, Dominic Heincker

Koch Industries, Inc.

Most Entrepreneurial Mechanical Engineering Award, $300
Rowing T-Stand and Racking System
Kevin Mar, Anthony Bronke, Adam Freking, Jeremy Lindgren, Ven Vo

Most Entrepreneurial Electrical Engineering Award, $300
DoorTextChecker
Jordan Castillo, Matt Price, Todd Thimmesch 

Airbus

Airbus Award for Excellence-Undergraduate, $100
AE 628 DBF Team Gold
Jeff Breedlove, Adam Koenig, Gavin Smith, Stephen Turner, Nick Tygard

Airbus Award for Excellence-Graduate, $100
A Hybrid Inference Approach for Multi-Sensor Health Diagnostics with Unknown Faulty State
Prasanna Tamilselvan, Ramkumar Jayaraman

MKEC Engineering Consultants, Inc.

MKEC Innovation in Engineering Award, $200
Wind Turbine Variable Pitch Control
Dara Kek Walker, Huyen Vo, Tuan Tran, Vasanthathiban Periasamy, Wei Hong Chin, Yi Yang Tay

Professional Engineering Consultants, P.A. 

Excellence in Building Energy Conservation, 1st Place, $150
Energy Consumption in the Delivery of Magnetic Resonance Imaging (MRI)
Seyed Alavi Soltani, Mohammad Amin Esmaeili, Sumaiya Islam

Excellence in Building Energy Conservation, 2nd Place, $50
Money savings through energy efficiency in industrial sector
Ashraf Hammouri, Farnaz Ghazi Nezami

Garmin International

Best Displays and New Developments in Software, $50
Cyclometrics
Kevin Elledge, David Nguyen, Braden Schoenthaler, Farman Khan


Professional Society Awards

Ad Astra of Kansas

Randall Chambers Award, $50
Aerodynamic Characteristics of Box Wing Configurations
L.T. Honse, T.J. Jayaratne, Chris Keeler, Amanda Premer, Brennen Sheldon

AIAA Professional Section

Best Aerospace Engineering Project, 1st Place, $100
Shock & Awe
Austin Fawcett, Matt Wedel, Andy Yeager, Travis Moyer, Courtney Ford

Best Aerospace Engineering Project, 2nd Place, $50
AE 628 - The B-10 Shockin Stingray (DVC)
Tawny Blumenshine, Alfredo Gimenez, Wesley Lambert, Mitchell Nord, James Winkel

American Society for Quality (ASQ)

Best Utilization of Quality Tools, 1st Place, $100
Metal Bond Process Improvement Analysis
Chris Cox, Ri Sheng Tham

Best Utilization of Quality Tools, 2nd Place, $50
Improving Prosthetic Device Supply at the Robert J. Dole VA Medical Center
Emily Longhofer, Ahmad Hamada and Harto Suseno

APICS Wichita Professional Chapter

Best Operations Management Project, 1st Place, $75
Metal Bond Process Improvement Analysis
Chris Cox, Ri Sheng Tham

Best Operations Management Project, 2nd Place, $50
Operation: Tight Ship
Emily Longhofer, Skyler Martinez, Bernie Kohman, Dale Le Bar

Best Operations Management Project, 3rd Place, $25
Triumph Structures - Wichita Facility Layout
Valeriano Alvarez Ozuna, Jacob Berning, Chris Cox

APICS WSU Student Chapter

Best Operations Management Project, 1st Place, $25
Metal Bond Process Improvement Analysis
Chris Cox, Ri Sheng Tham

Best Operations Management Project, 2nd Place, $10
Multiple Asset Parallel Replacement
Tate Lampe, Abhishek Singh

Bombardier Learjet 85

Bombardier Learjet 85 Award, 1st Place, $100
AE 628 DBF Team Gold
Jeff Breedlove, Adam Koenig, Gavin Smith, Stephen Turner, Nick Tygard

Bombardier Learjet 85 Award, 2nd Place, $50
AE 628 - Team AA
Jeff Fisher, Allison Ronning, Mahdi Bakri, Robert Varriano, Dominic Heincker

Bombardier Learjet 85 Award, 3rd Place, $25
Bombardier Learjet Engineering Drawing Release Improvement
Aaron Robbins, Jose Hernandez, Shiran Liu, Tuan Truong

College of Engineering

Shocker MINDSTORMS Student Choice Award, 1st Place, $100
Save Toto! SWE course
Amanda Smith

Shocker MINDSTORMS Student Choice Award, 2nd Place, $50
It's a Twister! Wallace Scholars
Tanner Malone

IEEE

Best Electrical Engineering & Computer Science Project, 1st Place, $300
RF Signal Enhancer
Bart Voegeli, Eric Nyaga, Shaun Golden, Guner Yilmaz

Display, Presentation and Technical Complexity, 2nd Place, $150
Smart Mailbox
Dhreen K. Tulsiani, Tetteh Hyde, Murtada AlAdaab, Glen Patterson

Institute of Industrial Engineers (IIE) Senior Chapter

Outstanding Undergraduate Project Award, 1st Place, $100
Metal Bond Process Improvement Analysis
Chris Cox, Ri Sheng Tham

Outstanding Undergraduate Project Award, 2nd Place, $50
Bombardier Learjet Engineering Drawing Release Improvement
Aaron Robbins, Jose Hernandez, Shiran Liu, Tuan Truong

SAE International Wichita Section

Outstanding Project, 1st Place, $100
Shocker High Altitude Rocketry Project 2
Camille Moore, Paul Dees, Mary Maneth, Tyler Peden, Kevin Elledge, Alex Ferm, Caleb Gimar, Jacob Hart-Lane, Shahla Pourkaram, Fernanda Quezada, Chris Senn, Tyler Smalley, Amanda Smith, Christina Wilson

Outstanding Project, 2nd Place, $50
Rolled Lead Strip Cutting Device
Debay Woldeyesus, An Truong Nguyen, Bing Tzuan Goh, Hien Ngoc Vo, Song Tuong, Xuan Mai Nguyen Dao

Society of Hispanic Professional Engineers  (SHPE)

Survivalist, $75
Bicycle-Powered Generator
Eric Kampling, Alexander Trofimuk, Adrian Love, Stephen Wiemeyer

Globally Innovative, $75
Smart Shopping Cart
Taylore Eisenhauer, Stephen Janzen, Mimosa Nguyen, Veena Shyam Krishna

Society of Manufacturing Engineers (SME) Wichita Chapter 52

SME Manufacturing Engineering Award, 1st Place, $150
Operation: Tight Ship
Emily Longhofer, Skyler Martinez, Bernie Kohman, Dale Le Bar

SME Manufacturing Engineering Award, 2nd Place, $100
Rolled Lead Strip Cutting Device
Debay Woldeyesus An Truong Nguyen, Bing Tzuan Goh, Hien Ngoc Vo, Song Tuong, Xuan Mai Nguyen Dao

SME Manufacturing Engineering Award, 3rd Place, $50
CIC Window Frame 
Bowman, Huan Nguyen, DeAnn Larson

Society of Women Engineers (SWE) WSU Section

Brain Teaser, Eye Pleaser, $50
Aerodynamic Characteristics of Box Wing Configurations
L.T. Honse, T.J. Jayaratne, Chris Keeler, Amanda Premer, Brennen Sheldon

Brain Teaser, Eye Pleaser, $50
Exploration of Low Cost Autopilot Systems in Academia
Bryan Kissack

Society of Women Engineers (SWE) Professional Section

SWE Excellence in Communication Award, $50
AE 628 - Team AA
Jeff Fisher, Allison Ronning, Mahdi Bakri, Robert Varriano, Dominic Heincker

Tau Beta Pi Engineering Honor Society

Tau Beta Pi Award, $50
End Effector Racking System
Joseph Burdette, Biyanwilage Perera, Chiran Kulasena, Cody Nguyen, Mathew Hoppock

WSU High Performance Computing Center

Adem Calik Computational Award, 1st Place, $100
Rolled Lead Strip Cutting Device
Debay Woldeyesus, An Truong Nguyen, Bing Tzuan Goh, Hien Ngoc Vo, Song Tuong, Xuan Mai Nguyen Dao

Adem Calik Computational Award, 2nd Place, $75
A Microburst Response and Recovery Scheme Using Advanced Flight Envelope Protection
Melvin Rafi

Adem Calik Computational Award, 3rd Place, $50
A Hybrid Inference Approach for Multi-Sensor Health Diagnostics with Unknown Faulty State
Prasanna Tamilselvan, Ramkumar Jayaraman


Departmental Awards

Aerospace Engineering Department

Outstanding Graduate Project, $250
Exploration of Low Cost Autopilot Systems in Academia
Bryan Kissack

Outstanding Project, 1st Place, $300
AE-628, Team Atomic Shocker
Dean Simkins, Boon Guang Lua, Prince Yengbe, Ugochukwu Njoku, Awah Sabwemkeze

Outstanding Project, 2nd Place, $200
Shocker High Altitude Rocketry Project 2
Camille Moore, Paul Dees, Mary Maneth, Tyler Peden, Kevin Elledge, Alex Ferm, Caleb Gimar, Jacob Hart-Lane, Shahla Pourkaram, Fernanda Quezada, Chris Senn, Tyler Smalley, Amanda Smith, Christina Wilson

Outstanding Project, 3rd Place, $100
AE 628 DBF Team Gold
Jeff Breedlove, Adam Koenig, Gavin Smith, Stephen Turner, Nick Tygard

Bioengineering Program

Outstanding Project, $50
Shoulder Pain Pump Redesign
Mary Beth Kellerman, Ian Burford, Jordan Bontrager, Heather Hall, Michael Oum, Kenny Louis

Electrical Engineering and Computer Science Department

EECS Senior Design I, 1st Place, $75
Wheel Chair Curb Sensor
Nhat Nguyen, Bana Muhanane

EECS Senior Design I, 2nd Place, $50
Smart Mailbox
Dhreen K. Tulsiani, Tetteh Hyde, Murtada AlAdaab, Glen Patterson

EECS Senior Design I, 3rd Place, $25
Bicycle-Powered Generator
Eric Kampling, Alexander Trofimuk, Adrian Love, Stephen Wiemeyer

EECS Senior Design II, 1st Place, $75
Smart Shopping Cart
Stephen Janzen, Mimosa Nguyen, Veena Shyam Krishna

EECS Senior Design II, 2nd Place, $50
Cyclometrics
Kevin Elledge, David Nguyen, Braden Schoenthaler, Farman Khan

EECS Senior Design II, 3rd Place, $25
Motion Control RC
Haymar Hlaing, Phuong Nguyen, Hyder Malhi

Industrial and Manufacturing Engineering Department

Best IME Graduate Project, 1st Place, $75
Sustainable Single-Machine Scheduling Problem with Reliability and Energy Consumption
Farnaz Ghazi Nezami

Best IME Graduate Project, 2nd Place, $50
Energy Consumption in the Delivery of Magnetic Resonance Imaging (MRI)
Seyed Alavi Soltani, Mohammad Amin Esmaeili, Sumaiya Islam

Best IME Undergraduate Project, 1st Place, $75
Metal Bond Process Improvement Analysis
Chris Cox, Ri Sheng Tham

Best IME Undergraduate Project, 2nd Place, $50
Multiple Asset Parallel Replacement
Tate Lampe, Abhishek Singh

Mechanical Engineering Department

Mechanical Engineering 1st Place Recognition, 1st Place, $100
Wind Turbine Variable Pitch Control
Dara Kek Walker, Huyen Vo, Tuan Tran, Vasanthathiban Periasamy, Wei Hong Chin, Yi Yang Tay

Mechanical Engineering 2nd Place Recognition, 2nd Place, $75
Rolled Lead Strip Cutting Device
Debay Woldeyesus, An Truong Nguyen, Bing Tzuan Goh, Hien Ngoc Vo, Song Tuong, Xuan Mai Nguyen Dao

Mechanical Engineering 3rd Place Recognition, 3rd Place, $50
Variable Refrigerant HVAC Redesign for HCC's Lockman Hall
Clinton Crager, Andrew Sandlin, Jesse Nininger, Justin Ghere, George Osborn, Galen Werth

Mechanical Engineering 4th Place Recognition, 4th Place, $25
Combined Renewable Energy Technology
Miles Atughonu, Aaish Jaiswal, Sagun Shrestha,Toan Dinh, Mohit Talreja, Anuruddha Ransilu Pattiyage Peiris