logo
SHOCKER ROWING

Race Results: Spring 2001

KU Indoor Championships

Lawrence, KS
Distance: 2000 meters
Coxswain distance: 1000 meters
MEN WOMEN
Masters (out of 9) Under 20 Lightweight (out of 19)
Tim Cunningham* (6:38.5)
 
1st Joellan Muyskens (8:24.1)
Katie Barker (8:35.9)
5th
9th
Collegiate Novice Lightweight
(out of 31)
Under 20 (out of 53)
Andy Renich (7:04.4) 8th Leslie Williams (7:46.3) 17th
Collegiate Novice/Frosh Openweight
(out of 19)
20+ Lightweight (out of 10)
Craig Collings (6:47.5)
Will Darrah (6:53.3)
4th
8th
Jolie Frank (7:45.2)
Michele Warhurst (7:57.4)
Sarah Rogers (8:16.7)
Jennifer Smoll (8:23.6)
Melissa Latter (8:29.9)
2nd
3rd
6th
7th
9th
Collegiate Varsity Lightweight
(out of 10)
Open (20+) (out of 52)
Nazik Nizam (7:05.9) 7th Martha Gaunt (7:16.9) 1st - tied
Collegiate Varsity Openweight
(out of 9)
�
Mark Murphy (6:31.9)
Jim Crawley (6:42.5)
2nd
3rd
Open Men (out of 10)
Neil Simmons (6:39.0)
Scott Hocker (6:40.0)
Darren Peyton (7:03.8)
 
2nd
4th
6th
Coxswains (out of 5)
Ian Johnson (3:37.2) 3rd
Women's 500 meter Invitational (out of 29)
1st - Martha Gaunt - 1:36Men's 500 meter Invitational (out of 23)
3rd - Neil Simmons
4th - Tim Cunningham ** WSU Alumnus with Wichita Rowing Association *
Team All-Points Standings
3rd place - Wichita State University - 156 points

�

 


Spring Break Scrimmage

Natchitoches, LA


Competing Schools:

- March 22, 2001 -
Kansas University (Club)
Northwestern State University*
Wichita State University

- March 24, 2001-
Northwestern State University
Wichita State University


*raced only in the Men's Novice 4+

Spring Break Scrimmage vs. Kansas
March 22, 2001
Men's Varsity 4+
 
Second
Women's Varsity 4+
 
First - boat A
Second - boat B
Men's Novice 4+ Third
Men's Varsity 8+
 
First
Women's Varsity 8+ First
Men's Novice 8+ Second
Women's Novice 8+ First
Spring Break Scrimmage vs. Northwestern
March 24, 2001
Men's Varsity 4+ First
Women's Varsity 4+ Second
Men's Novice 4+ First - boat A
Third - boat B
Women's Novice 4+ First
Women's Lightweight 4+ First - boat A
Second - boat B
Men's Varsity 8+ First
Women's Varsity 8+ Canceled due to weather
Men's Novice 8+ Second
Women's Novice 8+ First
Women's 2- (Pair) First - boat B
Third - boat A

�


2001 Shocker Invitational Regatta

March 31, 2001
Wichita, Kansas


Competing Schools:
University of Colorado
University of Nebraska
Wichita State Universtiy

Men's Varsity 4+

 

Third
Women's Varsity 4+ First
Men's Novice 4+
- A Race -
First
Men's Novice 4+
- B Race -
First
Women's Novice 4+
- A Race -
First
Women's Novice 4+
- B Race -
First
Men's Lightweight 4+ Second
Women's Lightweight 4+ First
Men's Varsity 8+ Second
Women's Varsity 8+ First
Men's Novice 8+ Second
Women's Novice 8+ First

�

25th Sunflower State Championships Regatta

April 7, 2001
Manhattan, Kansas

Competing Schools:

Kansas State University
University of Kansas (Club)
Wichita State Universtiy

 

Men's Varsity 4+ Second
Women's Varsity 4+ First
Men's Novice 4+ Third
Women's Novice 4+ First
Men's Varsity Lightweight 4+ First
Women's Varsity Lightweight 4+ First
Men's Varsity 8+ Second
Women's Varsity 8+ First
Men's Novice 8+ Third
Women's Novice 8+ First
Wichita State University won team point trophy - the first time in four years.

�

 

Midwest Rowing
Championships

April 21-22, 2001
Madison, Wisconsin

Men's Varsity 4+ Did not race:
seeded 8th of 15
Women's Varsity 4+ Did not race:
seeded 4th of 18
Men's Novice 4+
2nd of two heats
7:12.5
Third
Women's Novice 8+
2nd of three heats
7:00
Second

Wind blew out the MWRC regatta. Saturday was the only day we got in the heats for the following events: Novice Women 4+, Novice Men 4+, Novice Women 8+ and Novice Men 8+. On Saturday the two crews who did row did qualify for the finals. (Men's Novice 4+ & Women's Novice 8+)

The Grand Final for the Men's Novice 4+ was canceled due to bad weather. We did not stay for Sunday as we only had one crew in an event (Women's Novice 8+ Final) and the weather was not looking promising.

�


Great Plains Rowing Championships

April 28 & 29, 2001
Topeka, Kansas


Competing Schools:
Colorado
Kansas State University
University of Kansas
Oklahoma University
Oklahoma City University
St. Cloud
College of St. Benedict/St. John's University (MN)
University of St. Thomas (MN)
Macalester College (MN)
Washington at St. Louis
Texas A&M
Baylor
Creighton University

Event #8:
Women's Novice 8+
Time of 7:29
 
Gold
1st Gold Medal in this regatta's event since 1993.
Bow: Jennifer Daily
7 seat: Ragen Coombs
6 seat: Martha Gaunt
5 seat: Alison Stadel
4 seat: Lindsay Fox
3 seat: Katie Barker
2 seat: Jennifer Anderson
Stroke: Joellan Muyskens
Coxswain: Ian Johnson

Event# 19:
Men's Open 4+ with Coxswain
Time of 6:16.8
 

Silver
Event# 32:
Women's Open 4+ with Coxswain
Time of 7:41
 
Gold
1st Gold Medal in this regatta's event since 1996.
Bow: Leslie Williams
3 seat: Michele Warhurst
2 seat: Sarah Doty
Stroke: Jolie Frank
Coxswain: Patricia Tamariz
Event# 39:
Women's Open Lightweight 4+ with Coxswain
Time of 8:23
 
Gold
Bow: Michele Warhurst
3 seat: Sarah Rogers
2 seat: Melissa Latter
Stroke: Jolie Frank
Coxswain: Patricia Tamariz
Event #45:
Women's Open Varsity 8+
Time of 7:11
Gold
1st Gold Medal in this regatta's event since 1996.
Bow: Sarah Rogers
7 seat: Michele Warhurst
6 seat: Sarah Doty
5 seat: Leslie Williams
4 seat: Martha Gaunt
3 seat: Ragen Coombs
2 seat: Lindsay Fox
Stroke: Jolie Frank
Coxswain: Patricia Tamariz
Event#46:
Men's Open Eight with Coxswain
Time of 6:16.8
 
Silver
GREAT showing for the men as earlier in the year Colorado bested us by 20 seconds in the 8+ and we lost to KSU by states by .8 seconds. At this regatta CO's time was 6:14 and KSU's was 7:13
Our Novice Men 8+ and Novice Women 4+ also made the finals finishing 4th of 6. Wichita finished second in team points with 124, St. Thomas won points with 129. Our Lightweight women's 4+ and Varsity women's 8+ are undefeated this spring.

 


Dad Vail National Championships

May 11 & 12, 2001
Phildelphia, PA

Women's Novice 4+
48 entries. Received 4th place in Semi-Finals. WSU had the 7th fastest overall time.
Coxswain: Ian Johnson
Stroke: Lindsay Fox
3 seat: Ragen Coombs
2 seat: Martha Gaunt
Bow: Alison Stadel
Women's Lightweight 4+
17 entries. Received 4th place in Grand Finals.
Coxswain: Patty Tamariz
Stroke: Jolie Frank
3 seat: Sarah Rogers
2 seat: Melissa Latter
Bow: Michele Warhurst