logo
SERVICE AWARDS

2010 Service Award Honorees

Retirees

Name Dept.
Peggy Anderson Curriculum & Instruction
Dianne Boyd Provost & Vice President's Office
Pedro Bravo-Elizondo Modern & Classical Languages & Literatures
Karen Burge English
Frances Clark Curriculum & Instruction
Paul Cromwell School of Community Affairs
Robert Glasmann School of Music
Anthony Gythiel History
Alice Henry Health Professions Dean's Office
Wanda Kraus-Seal University Libraries
Jean Lansing School of Music
Katherine Murdock School of Music
M. Gawad Nagati Aerospace Engineering
Gary Ott University Computing & Telecommunicaton Services
Mary Peach University Computing & Telecommunicaton Services
Harold Popp School of Music
Timothy Quigley Physician Assistant Program
Janice Riordan School of Nursing
Bernie Smith Research Administration
Karen Tones Sociology
Kathlyn Wolff Health Professions Dean's Office
R. Darnell Clayton Physical Plant
Linda Farmer Postal Services
Robin Gordon University Police
Janice Hobbs Human Resources
K. Larry Keller University Police
Xuyen Nguyen Housing,Custodial & Maint
Jerry Dooley Rhatigan Student Center
Leonard Clark Intercollegiate Athletics
Melissa Calloway Center for Urban Studies


45 years of service

Name Dept.
Martin Perline Economics
G. Sue Werle International Education
Dot McNicol Campus Ministries


40 years of service

Name Dept.
John Dreifort History
Judith Fear School of Music
Melvin Kahn Political Science
Ronald Matson Sociology
Walter Mays School of Music
H. Craig Miner History


35 years of service

Name Dept.
Ronald Christy Center for Entrepreneurship
Dorothy Crum School of Music
Jeanine Hathaway English
Sharmon Holcomb Registrar's Office
Martha Shawver Provost & Vice President's Office
Nicholas Smith School of Music
David Soles Philosophy
William Woods English
Lloyd Harp WSU Police Department
Gregory Buell Counseling & Testing Center


30 years of service

Name Dept.
Nancy Bereman Management
John Ellis University Computing
Jane Eshelman Education Support Services
Robert Feleppa Philosophy
William Groutas Chemistry
Esther Headley Marketing
Ann Hunter Public Health Sciences
John Jacobs University Computing & Telecommunication Services
Kirk Lancaster Mathematics & Statistics
Gregory Meissen Psychology
Greg Novacek Fairmount Center for Science & Mathematics Education
Linda Tedder Research Administration
Andrew Trechak School of Music
David Wasinger University Computing & Telecommunication Services
Candace Wells Curriculum & Instruction
M. Ellen Abbey Administration & Finance Office
Arlen Boger Building Maintenance
Tonya Cruz Human Resources
Ernest Marks Building Maintenance
Michael Nash Building Maintenance
Randy Pulec Building Maintenance
Joe Raleigh Custodial Maintenance
Gayla Shrank Financial Operations & Business Technology
Kevin Straub Building Maintenance
Steve Torres Housing Custodial & Maintenance
Troy Bookless Rhatigan Student Center
Deemathie Desilva Student Support Services
Gayle Veltman Counseling & Testing Center


25 years of service

Name Dept.
Sabrina Perez Glatt School of Social Work
Catherine Ramirez University Libraries
Margene Webster Office of Human Resources
Lori Godderz Career Services


20 years of service

Name Dept.
E. Rebecca Anderson Hughes Metropolitan Complex
Elizabeth Behrman Physics
Linda Black Health Professions Dean's Office
April Bohannan University Libraries
Patricia Bunton Physician Assistant
Glenda Campbell National Institute for Aviation Research
John Carter Physical Therapy
Danny Close Elliott School of Communication
Catherine Consiglio School of Music
Janelle Darr Liberal Arts Advising Center
Rickie Demoss College of Engineering
Philip Gaunt Elliott School of Communication
Mark Glaser Hugo Wall School-Urban & Public Affairs
Klaus Hoffmann Aerospace Engineering
Helen Hundley History
Susan Huxman Elliott School of Communication
Pearl Iorio Education Dean's Office
Phyllis Jacobs School of Nursing
Brenda Johnson University Computing & Telecommunication Services
Victor Markovich School of Music
Cathy Moore-Jansen University Libraries
Ravindra Pendse Provost & Vice President's Office
John Rankin University Computing & Telecommunication Services
Marlene Schommer-Aikins Counseling, Educational & School Psychology
Mary Sherman English
Carol Smith Media Resources Admin Services
James Steck Aerospace Engineering
Elaine Steinke School of Nursing
Ziqi Sun Mathematics & Statistics
Joan Antes Human Resources
Jodell Chaney Custodial Maintenance
Glen Fisher Custodial Maintenance
Harry Foster Building Maintenance
John Gist Facilities Planning
Cheryl Goff Custodial Maintenance
Paul Lytle Architectural & Engineering Service
Don Burris Rhatigan Student Center
David Kidd Rhatigan Student Center
Susan LaForce Undergraduate Admissions
Carol Widmer Housing & Residence Life
Eric Sexton Intercollegiate Athletics
Sherry Compton WSU Foundation


15 years of service

Name Dept.
Beverly Alexander Modern & Classical Languages & Literatures
Shirley Cullop Registrar's Office
Jeffrey Hershfield Philosophy
Johanna Hutmacher Communication Sciences & Disorders
Ramona Liera-Schwichtenberg Women's Studies
Delana Morris School of Nursing
Mary Nguyen University Computing & Telecommunication Services
Stephen Porter Marketing
Woodrow Wade University Computing & Telecommunication Services
Melissia Ward Health Professions Dean's Office
Jane Washburn School of Nursing
Thomas Wine School of Music
Berry Benton Custodial Maintenance
Lucy Graeff Campus Credit Union - HR only
Michael Hinkle Physical Plant Director's Office
Thoa Hoang Custodial Maintenance
George Trucks Custodial Maintenance
Michael Wayne Campus Credit Union
Kay Doubrava Rhatigan Student Center
Corinne Nilsen Kansas Kids @ GEAR UP
Christine Schneikart-Luebbe Enrollment Services
Patricia Cox  
Grier Jones Men's Golf
Linda Lindsly  Golf/Volleyball
J. Michael Lamb WSU Foundation


10 years of service

Name Dept.
Mehmet Barut Finance Real Estate & Decision Sciences
Elizabeth Clarkson National Institute for Aviation Research
Joshua Cooper University Computing & Telecommunication Services
Timothy Craft Finance Real Estate & Decision Sciences
Rachel Crane University Libraries
Stephen Dickerson University Computing & Telecommunication Services
Frank Dudgeon KMUW
Paul Harrison School of Accountancy
Carrie Henderson Graduate School Dean's Office
Cary Lavender University Computing & Telecommunication Services
Annette LeZotte School of Art & Design
John Matrow University Computing & Telecommunication Services
Amy McClintock School of Nursing
Patricia McLinden Health Professions Dean's Office
David Muehl Performance Facilities
Annette Murach Hugo Wall School of Urban & Public Affairs
Sara Muzzy Cooperative Education
Constance Noble Graduate School Dean's Office
Jodi Pelkowski Economics
Carol Pitetti Education Support Services
Jeffrey Pulaski School of Art & Design
Karen Reynolds Engineering Dean's Office
Christopher Rogers Biological Sciences
Marguerite Schmidt University Computing & Telecommunication Services
Mark Schneegurt Biological Sciences
Lynn Schrepferman Psychology
David Snook University Computing & Telecommunication Services
Ray Swenson National Institute for Aviation Research
Michael Vanstipdonk Chemistry
Mary Walker University Libraries
Gamal Weheba Industrial & Manufacturing Engineering
Connie Wells School of Nursing
Carrie Wyatt Communication Sciences & Disorders
Gail Fenno Building Maintenance
Johnny Harris Landscape & Ground Maintenance
Ba Hoang Custodial Maintenance
Dang Nguyen Custodial Maintenance
Liem Nguyen Custodial Maintenance
James Switzer Building Maintenance
Cam Vo Custodial Maintenance
Shukura Bakari-Cozart McNair Scholars Program
Michelle Barger Undergraduate Admissions
Jerris Dennis Upward Bound/Wichita Prep
Karen Duncan Talent Search-Project Discovery
Travis Feeney Upward Bound/Wichita Prep
Lisa Fitzsimmons Rhatigan Student Center
Aaron Hamilton Undergraduate Admissions
Magdalena Hoetmer Rhatigan Student Center
Carmen Hytche University Relations
Kevin Konda Rhatigan Student Center
Debbie McCann Disability Services
Janice Mead Career Services
Amy Mease Child Development Center
Jose Vidal Francisco Heskett Center
John Hetzendorf Track & Field
Shannon Lamb Volleyball
Christopher Lamb  Volleyball
Sherilyn Maynard Men's Basketball/Ticket Office
G. Stephen Rainbolt Track & Field
Jennifer Anderson WSU Foundation
Patsy Selby WSU Foundation


Five years of service

Name Dept.
Michael Abril   Building Maintenance
Edward Thomas Adler   School of Art & Design
Matthew William Albers   Postal Services
Anthony D Alford   NIAR - Aging Aircraft Research Lab
Doris S Anton   Educational Opportunity Center
Dinorah Azpuru   Political Science
Carl Edward Baker   School of Performing Arts
Andrea Elizabeth Banke   School of Music
Fawn Vera Beckman   Biological Sciences
Polar Blevens   Custodial Maintenance
Maria A Bonifacino-Bernasconi   Modern & Classical Languages & Literatures
Larry Lee Braden   NIAR - Full Scale Struct Test Lab
Joni Brainerd   WSU Foundation
Joanna Brown   NIAR - CAD/CAM
Edith Ann Brown    Academic Affairs & Research
Misty Mo Nay Bruckner   Center for Urban Studies
Dwight Burford   NIAR - Advanced Joining Lab
Trudy J Burkholder   School of Music
Susan Rae Carroll   Financial Operations and Financial Technology
Deborah L Chalmers   Housing and Residence Life
Chee Kuen Chan   NIAR - Composites & Structures
Kah-Loon Chan   NIAR - Composites & Structures
Harry Lee Clayton   NIAR - Full Scale Struct Test Lab
Robert Allen Custer   NIAR - Full Scale Struct Test Lab
Darren Defrain   English
Sai Deng   University Libraries
Lou Etta Dixson   Housing and Residence Life
Jimmie Elliott   Building Maintenance
Jaymie L Faust   Communication Sciences & Disorders
Courtney Jo Fleetwood   School of Nursing
Tony Foster   Building Maintenance
Tracee Jennifer Friess   NIAR - Communications
Chad L Gadberry   NIAR - Crash Dynamics
John Patrick Hackett   Campus Service
Karlen D Haury   Research Administration
Timothy Edward Hickey   NIAR - Full Scale Struct Test Lab
Laurie Ann Hughey   Speech-Language-Hearing Clinic
Trish Ann Inslee   Undergraduate Admissions
Amarnath Jasti   Electrical Engineering and Computer Science
Stacy D Johnson   Human Performance Studies
Brian Scott Jones   NIAR - Full Scale Struct Test Lab
Jon Karnes   NIAR - Full Scale Struct Test Lab
Rahil Hasib Kidwai   Training and Technology Team
Regina Krob   Financial Aid
Shirley Lefever-Davis   Education Dean's Office
Kwang Zaou Leong   NIAR - Composites & Structures
Marla K Lindenmeyer   Human Performance Studies
Fuchang Liu   Curriculum & Instruction
Linda L Londagin   NIAR - Full Scale Struct Test Lab
Marvin L Mackay   NIAR - Full Scale Struct Test Lab
Andrew Earl Mackey   NIAR - Crash Dynamics
Toby A Martinez   Kansas Kids @ GEAR UP
Linda J Matney   Financial Operations and Business Technology
Patrice Ann McAvoy   Faculty Development and Student Success
Kimberly Dawn McDowell   Curriculum & Instruction
Julie Anne McManamey   Barton School Student Records & Advising
Babak Minaie   Mechanical Engineering
Sean M Morris   NIAR - CAD/CAM
Sara B Morris   WSU Police Department
Victoria Anne Mosack   School of Nursing
Valerie L Mounes   Graduate School Dean's Office
Alicia A Newell   Multicultural Affairs
Tot T Nguyen   Housing Custodial & Maintenance
Rebecca Callie North   University Computing and Telecommunication Services
Milissa O'Dell   School of Music
Richard A Olberding   Building Maintenance
Gerardo Olivares   NIAR - Crash Dynamics
Eugena Lee Olukoya   Center for Student Leadership
Angela Sue Paul   University Libraries
Matthew A Peek   NIAR - Full Scale Struct Test Lab
Steven J Perkins   NIAR - Full Scale Struct Test Lab
Michael T Perniciaro   Softball
Daniel Lee Pizinger   NIAR - Full Scale Struct Test Lab
Govind Ramakrishna Pillai   NIAR - Composites & Structures
Michael Patrick Reiman   Physical Therapy
Errick H Robles   NIAR - Composites & Structures
John Rosalez   Custodial Maintenance
Francis L Russell   Biological Sciences
Susan D Schomacker   Financial Operations and Business Technology 
Victoria A Shaffer   Psychology
Niall Shanks   History
Bin Shuai   Biological Sciences
Royce W Smith   School of Art & Design
Jennifer Lynn Snyder   University Computing and Telecommunication Services
Abhijit Arvind Sonambekar   NIAR - Composites & Structures
Noura Souccane   Rhatigan Student Center
Corey R Stevens   NIAR - Information Technology Center
Shadi Tafaroji   University Computing and Telecommunication Services
Frederick William Taylor   NIAR - Full Scale Struct Test Lab
Nagaraja Thanthry   Electrical Engineering and Computer Science
Indika Upeksha Thevarapperuma   NIAR - Calibration & Quality Lab
Nilus N Thornton   Intercollegiate Athletic Assistant
Lisa Ellen Thrane   Sociology
Dimuthu Tilakaratne   NIAR - Composites & Structures
Zulma Toro-Ramos   Engineering Dean's Office
Jesse Torres   Athletic Facilities
Robert Eugene Tucker   AR - Full Scale Struct Test Lab
Cong Van Tuong   WSU Police Department
Belinda Venters   WSU Foundation
Kimberly D Vermillion   Student Health Services
Trisha Noelle Wenrich   School of Social Work
Megan D Whitehead   Campus Credit Union
Tanya Lynn Wickersham   Human Resources
Alvin W Winzerling   Custodial Maintenance
Jill Wolf   Curriculum & Instruction
Jessica Marie Wolf   University Computing and Telecommunication Services
See-Cheuk Wong   Aerospace Engineering
See-Ho Wong   Aerospace Engineering
Betty Jane Woodrow   NIAR - Full Scale Struct Test Lab
James Gerald Wright   NIAR - Full Scale Struct Test Lab
Jason Beng Khoon Yeoh   NIAR - Composites & Structures
Linda Jean Zollars   Student Health Services