logo
SERVICE AWARDS

2015 Service Awards

Retirees

Name Dept.
Linda Black Health Professions Dean's Office
Linda Boehm Physical Therapy
James Brewer School of Art & Design
Janet Brown Library
Denise Burns History
Virginia Crowley Financial Operations
Judie Dansby Electrical Engr & Computer Science
Hiep Do Custodial Maintenance
John Duvall Div of Research Administration
Evelyn Florquist Registrar's Office
Kay Gibson Curriculum & Instruction
Elizabeth Gilbert Office of Human Resources
Linda Gill WSU Foundation
Karen Gillenwater Career Services
Sharon Goodvin Curriculum & Instruction
Cecil Hashenberger WSU Police Department
Ruth Hitchcock Counsel, Leadership, Ed & Sch Psych
Magdalena Hoetmer Rhatigan Student Center
Jeanne Hopkins Career Services
Walter Horn Aerospace Engineering
Charlotte Howard Univ Conf & Non-Credit Programs
Ann Hunter Public Health Sciences
Pearl Iorio Div of Research Administration
Wayne Jennings Div of Research Administration
Melvin Jones Information Technology Services
Ronald Jones Div of Research Administration
Beatrix Lawrence Industrial & Manufacturing Engr
Pyong Lee Custodial Maintenance
Ramona Liera-Schwichtenberg Women's Studies & Religion
Jerry Martin Holmes Museum of Anthropology
Linda Matney Financial Operations
Jacquelyn McClendon Accelerated Nursing Program
Janice Mead Career Services
Pennie Myers Div of Research Administration
Don Nance Training and Technology Team-T3 Lab
Charles Newman Custodial Maintenance
David Norton Landscape & Ground Maintenance
Joan Peterson International Education
Chau Pham Custodial Maintenance
Carol Pitetti Education Support Services
Teresa Radebaugh Regional Institute on Aging
Cathy Razook-Ellsworth Career Development
Jane Rhoads Office for Student Success
John Rosalez Custodial Maintenance
Robert Rozzelle Liberal Arts Advising Center
Andrew Santee Building Maintenance
Sonja Seemann Education Support Services
Nancy Shear Office of Academic Affairs
Larry Spalton Parking System Revenue Fund
Frederick Stephen Public Health Sciences
Frederick Taylor NIAR - Aircraft Struc Test/Eval Ctr
Priscilla Templin Curriculum & Instruction
Mary Townsend Center for Econ Dev & Business Res
Jessie Tran Custodial Maintenance
Cheryl Trissal Financial Operations
Thomas Veltman Storeroom Clearing
Cam Vo Custodial Maintenance
Pamela Whitaker Physical Plant Director's Office
Karen Wirth School of Nursing
William Woods English


50 Years of Service

Name Dept.
Martin Perline  Economics                
James Rhatigan WSU Foundation


45 Years of Service

Name Dept.
John Dreifort               History
Judith Fear School of Music
Melvin Kahn Political Science
Ronald Matson Liberal Arts Dean's Office
Walter Mays School of Music


40 Years of Service

Name Dept.
Sharmon Holcomb Registrar's Office           
Nicholas Smith School of Music
David Soles Philosophy


35 Years of Service

Name Dept.
Mary Abbey                                  VP for Administration & Finance
Troy Bookless Rhatigan Student Center
Tonya Cruz Office of Human Resources
Jane Eshelman Education Support Services
Robert Feleppa Philosophy
William Groutas Chemistry
Esther Headley Marketing
John Jacobs Information Technology Services
Kirk Lancaster Mathematics & Statistics
Ernest Marks Building Maintenance
Gregory Meissen Psychology
Michael Nash Building Maintenance
Greg Novacek Fairmount Ctr - Science & Math Educ
Randy Pulec Building Maintenance
Gayla Shrank Financial Operations
Kevin Straub Building Maintenance
Steve Torres Building Maintenance
Andrew Trechak School of Music
Gayle Veltman Counseling & Testing Center
David Wasinger Information Technology Services


30 Years of Service

Name Dept.
Linda Ambler                                 Community Education
Deborah Buller WSU Foundation
Doris Burgert Counsel, Leadership, Ed & Sch Psych
Trudy Calloway Campus Recreation
Lori Godderz Career Development
Sally Jones Intensive English Language Center
Phillip Ladwig Liberal Arts Advising Center
Charles Martin Marketing
Maria Martino Biological Sciences
Denise Maseman Dental Hygiene
William Ozor Custodial Maintenance
Kenneth Pavlicek Information Technology Services
Catherine Ramirez University Libraries
Larry Ramos TRIO Talent Search
Betty Sherwood University Libraries
Barbara Smith Physical Therapy
Douglas Weber University Libraries
Margene Webster Human Resources


25 Years of Service

Name Dept.
Joan Antes                                     Office of Human Resources
Elizabeth Behrman Mathematics & Statistics
Patricia Bunton Physician Assistant Program
Don Burris Rhatigan Student Center
Glenda Campbell NIAR - CAD/CAM
Jodell Chaney Custodial Maintenance
Danny Close Elliott School of Communication
Sherry Compton WSU Foundation
Catherine Consiglio School of Music
Janelle Darr Liberal Arts Advising Center
Rickie Demoss Aerospace Engineering
Glen Fisher Custodial Maintenance
Philip Gaunt Elliott School of Communication
John Gist Facilities Planning
Mark Glaser Hugo Wall School of Public Affairs
Klaus Hoffmann Aerospace Engineering
Helen Hundley History
Brenda Johnson Information Technology Services
David Kidd Rhatigan Student Center
Susan LaForce Undergraduate Admissions
Paul Lytle Architectural & Engineering Service
Victor Markovich School of Music
Cathy Moore-Jansen Library
John Rankin Telecommunications Services
Marlene Schommer-Aikins Counsel, Leadership, Ed & Sch Psych
Eric Sexton Intercollegiate Athletics
Mary Sherman English
Carol Smith Media Resources Admin Services
James Steck Aerospace Engineering
Elaine Steinke School of Nursing
Ziqi Sun Mathematics & Statistics


20 Years of Service

Name Dept.
Beverly Alexander                         Modern & Classical Lang & Lit
Kay Doubrava Rhatigan Student Center
Jeffrey Hershfield Philosophy
Michael Hinkle Physical Plant Director's Office
Johanna Hutmacher Health Professions Dean's Office
Grier Jones Intercollegiate Athletics
James Lamb WSU Foundation
Corinne Nilsen Div of Research Administration
Stephen Porter Marketing
Christine Schneikart-Luebbe Student Engagement/Dean of Students
Patricia Self Communication Sciences & Disorders
George Trucks Custodial Maintenance
Woodrow Wade Information Technology Services
Melissia Ward Health Professions Dean's Office
Jane Washburn School of Nursing
Michael Wayne Campus Credit Union - HR only
Thomas Wine School of Music


15 Years of Service

Name Dept.
Jennifer Anderson                      WSU Foundation
Shukura Bakari-Cozart Veterans Upward Bound
Michelle Barger Registrar's Office
Mehmet Barut Finance Real Estate & Decision Sci
Maria Ciski Rhatigan Student Center
Elizabeth Clarkson NIAR - Composites & Structures
Joshua Cooper Information Technology Services
Timothy Craft Finance Real Estate & Decision Sci
Rachel Crane Library
Travis Feeney Div of Research Administration
Gail Fenno Building Maintenance
Lisa Fitzsimmons Rhatigan Student Center
Sherry Gegen WSU Ventures
Aaron Hamilton Undergraduate Admissions
Johnny Harris Parking System Revenue Fund
Paul Harrison School of Accountancy
Carrie Henderson International Education
John Hetzendorf Men's Track
Ba Hoang Custodial Maintenance
Carmen Hytche  Strategic Communications
Kevin Konda Rhatigan Student Center
Christopher Lamb  Intercollegiate Athletics
Shannon Lamb Women's Volleyball
Cary Lavender Information Technology Services
Gayla Lohfink Curriculum & Instruction
John Matrow High Performance Computing Center
Amy McClintock School of Nursing
Amy Mease Child Development Center
David Muehl Performance Facilities
Sara Muzzy Career Development
Liem Nguyen Custodial Maintenance
Constance Owens Graduate School Dean's Office
Jodi Pelkowski Economics
Jeffrey Pulaski School of Art & Design
Stephen Rainbolt Intercollegiate Athletics
Karen Reynolds Engineering Expansion Grant
Christopher Rogers Biological Sciences
Mark Schneegurt Biological Sciences
Patsy Selby WSU Foundation
David Snook Telecommunications Services
Ray Swenson National Institute for Aviation Res
Mary Walker Library
Gamal Weheba Industrial & Manufacturing Engr
Connie Wells School of Nursing
Carrie Wyatt Speech-Language-Hearing Clinic


10 Years of Service

Name Dept.
Michael Abril                                  Building Maintenance
Edward Adler School of Art & Design
Matthew Albers Postal Services
Anthony Alford NIAR - Aircraft Struc Test/Eval Ctr
Dinorah Azpuru Political Science
Carl Baker School of Performing Arts
Andrea Banke School of Music
Fawn Beckman Biological Sciences
Polar Blevens Custodial Maintenance
Larry Braden NIAR - Aircraft Struc Test/Eval Ctr
Kristina Bredbenner Intercollegiate Athletics
Tonya Bronleewe Urban & Public Affairs
Joanna Brown NIAR - CAD/CAM
Susan Carroll Financial Operations
Chee Chan NIAR - Composites & Structures
Kah-Loon Chan NIAR - Composites & Structures
Harry Clayton NIAR - Aircraft Struc Test/Eval Ctr
Robert Custer NIAR - Aircraft Struc Test/Eval Ctr
Darren DeFrain English
Jimmie Elliott Building Maintenance
Jaymie Faust Communication Sciences & Disorders
Tracee Friess NIAR - Communications
Trish Gandu Student Engagement/Dean of Students
John Goering School of Music
John Hackett Campus Service
Milissa Hawkins School of Music
Timothy Hickey NIAR - Aircraft Struc Test/Eval Ctr
Sherri High Student Health Services
Becky Hundley WSU Ventures
Ashlie Jack  Education Dean's Office
Randy Johnson Division of Academic Affairs
Stacy Johnson Human Performance Studies
Brian Jones NIAR - Aircraft Struc Test/Eval Ctr
Taewook Kang Strategic Communications
Jon Karnes NIAR - Aircraft Struc Test/Eval Ctr
Sivaramakrishna Krishnaiyer Training and Technology Team-T3 Lab
Shirley Lefever-Davis Education Dean's Office
Fuchang Liu Curriculum & Instruction
Andrew Mackey NIAR - Crash Dynamics
Susan Miles Financial Operations
Sara Morris WSU Police Department
Victoria Mosack School of Nursing
Alicia Newell Engineering Dean's Office
Tot Nguyen Custodial Maintenance
Rebecca North Information Technology Services
Richard Olberding Building Maintenance
Gerardo Olivares NIAR - Crash Dynamics
Angela Paul Library
Matthew Peek NIAR - Aircraft Struc Test/Eval Ctr
Steven Perkins NIAR - Aircraft Struc Test/Eval Ctr
Daniel Pizinger NIAR - Aircraft Struc Test/Eval Ctr
Govind Ramakrishna Pillai NIAR - Composites & Structures
Errick Robles NIAR - Composites & Structures
Francis Russell Biological Sciences
Bin Shuai Biological Sciences
Royce Smith School of Art & Design
Jennifer Snyder Information Technology Services
Corey Stevens NIAR - Information Technology Ctr
Shadi Tafaroji Information Technology Services
Lisa Thrane Sociology
Jesse Torres Equipment Manager
Robert Tucker NIAR - Aircraft Struc Test/Eval Ctr
Belinda Venters WSU Foundation
Kimberly Vermillion Student Health Services
Trisha Wenrich School of Social Work
Alvin Winzerling Custodial Maintenance
Jessica Wolf Information Technology Services
Jill Wolf School of Social Work
See-Cheuk Wong Aerospace Engr - Applied Research
See-Ho Wong Aerospace Engr - Applied Research


5 Years of Service

Name Dept.
Juan Acosta                                    NIAR - Computational Mechanics
Alla Aranovskaya School of Music
A Asaduzzaman Electrical Engr & Computer Science
Brandon Baier NIAR - Aircraft Struc Test/Eval Ctr
Adrienne Banta Ctr for Commun Supp & Res-Home Org
Sandra Bartlett Undergraduate Admissions
Vanessa Bell Rhatigan Student Center
Darron Boatright Intercollegiate Athletics
Gina Brown Physician Assistant Program
Robert Browning Custodial Maintenance
Anthony Calvert Rhatigan Student Center
Dustin Carter Campus Service
Dale Catlin Office of Human Resources
Colin Cattlett NIAR - Metrology Lab
Jeswin Chankaramangalam NIAR - CAD/CAM
Pui See Chung NIAR - Composites & Structures
Nicholas Conquest NIAR - Environmental Test Lab
Samantha Corcoran Engineering Dean's Office
Karen Countryman-Roswurm School of Social Work
Carla Deckert Physician Assistant Program
Lisa Dedrick Landscape & Ground Maintenance
Nilesh Dhole NIAR - Computational Mechanics
Nathan Engel NIAR - Aircraft Struc Test/Eval Ctr
Karla Engle Postal Services
Francisco Flores-Cuautle Modern & Classical Lang & Lit
Danielle Gabor WSU South
Adam Geisler NIAR - Metrology Lab
Md Gofur Office of Research & Technology Tsf
Bridgette Gordon Intercollegiate Athletics
Quinn Hall Strategic Communications
Donald Hansen NIAR - Metrology Lab
Lisa Hansen One Stop Student Services
Amanda Harmon Undergraduate Admissions
Ruth Harries Library
David Hastings NIAR - Aircraft Struc Test/Eval Ctr
Jane Hatfield NIAR - Aircraft Struc Test/Eval Ctr
Brady Hatter Building Maintenance
Ralph Heady Architectural & Engineering Service
Ryan Herron Custodial Maintenance
Lisa Hines School of Social Work
Juliana Holmes School of Performing Arts
Sherryl Hubble Administrative Specialist
Kristi Hughes Registrar's Office
Joseph Hunter NIAR - Calibration and Quality Lab
Kirk Hunter Intercollegiate Athletics
Dianne Hutchins Rhatigan Student Center
Mary Jameson Biological Sciences
Ronald Jones College Access Advisor
Quintin Kahmeyer NIAR - Aircraft Struc Test/Eval Ctr
Kayla Keuter Physician Assistant Program
Brian Knoblauch NIAR - Metrology Lab
Courtney Lockhart Office of Financial Aid
Tanya Lord Rhatigan Student Center
Kandace Mars Office of Financial Aid
Katherine Mason Curriculum & Instruction
James Mattson NIAR - Metrology Lab
Scott May NIAR - Aircraft Struc Test/Eval Ctr
Nancy Mueller Sponsored Research Accounting
Erin Mundus Liberal Arts Dean's Office
Andrew Nguyen NIAR - Environmental Test Lab
Jordan Oleson Graduate School Dean's Office
Patricia O'Sullivan School of Accountancy
Richard Pappas Human Performance Studies
Jacquelyn Pedigo Online Education
Krista Peterson Women's Golf
Mark Porcaro Online Education
William Potenski Architectural & Engineering Service
Heather Purk Campus Credit Union - HR only
Adam Ringler Strength and Conditioning
Richard Ross Sport Management
Donna Sayman Curriculum & Instruction
Kurt Schemm NIAR - Aircraft Struc Test/Eval Ctr
Monica Scott National Institute for Aviation Res
Jennifer Sebes School of Nursing
Mark Shaver Communication Sciences & Disorders
Alvin Shellhammer Biological Sciences
Leonid Shukaev School of Music
Alicia Smith Financial Operations
Masaaki Takahashi Training and Technology Team-T3 Lab
Eugene Taylor Custodial Maintenance
Robyn Tiemeyer Library
Wuy Tran NIAR - Aircraft Struc Test/Eval Ctr
Kathryn Trilli Dental Hygiene
Rebeca Tuttle International Education
Susan Unruh Counsel, Leadership, Ed & Sch Psych
Nicholas Walton Human Performance Studies
Pingfeng Wang Industrial & Manufacturing Engr
Jennifer Williams WSU Police Department
Stacie Williamson WSU Foundation
Matthew Wills NIAR - Environmental Test Lab
William Wray Building Maintenance
Mary Yeager Education Dean's Office
Emily Zimmerman Training and Technology Team-T3 Lab