University Support Staff President's Awards Recipients

Nine faculty and staff members are recognized by their peers for outstanding service at the annual Shocker Pride Celebration each spring. The Faculty Senate, Unclassified Professional Senate, and the University Support Staff Senate each select three persons to be honored from nominations received from their constituents.  University Support Staff honorees are listed below, along with their titles at the time of their award.

2016 Shocker Pride Celebration
Wednesday, April 6, 2016
RSC Beggs Ballroom at 3:00 PM (3:30 PM reception)

The USS honorees for 2016 are:

Susan Carroll -- Accountant III, Financial Operations
Randy Sessions -- Technician III, Telecommunications Services
Nancy Thompson -- Transactions and Records Manager, Office of Human Resources

Past Recipients


Denecia Angleton -- Degree Audit Specialist, Graduate School Dean’s Office
Donna Conner -- Procurement Officer II, Office of Purchasing
Shelly Kellogg -- Operations/Support Specialist, Office of Human Resources


Raymond Buckner -- Custodial Specialist, Housing and Residential Life
Danielle Gabor -- Administrative Officer, WSU South Campus
Linda Harris -- Sr. Administrative Assistant, Center for Entrepreneurship


Milissa Hawkins -- Sr. Administrative Assistant, School of Music
Beth Reid -- Sr. Administrative Assistant, Department of Aerospace Engineering
Jennifer Roberts -- Administrative Specialist, Office of Disability Services


Lloyd Harp -- University Detective, University Police Department
J. Logan Stork -- Sr. Administrative Assistant, TRIO Talent Search Project Discovery
Carrie Wyatt -- Sr. Administrative Specialist, Communication Sciences and Disorders


Ali Levine -- Administrative Officer, School of Music
Patty McLinden -- Sr. Administrative Assistant, Health Professions Dean's Office
Mary Myers -- Administrative Specialist, Department of Sport Management


Matthew Albers -- Administrative Specialist, Postal Services
Shanda Burch -- Senior Administrative Assistant,  TRIO Disability Support Services
Sandra Goentzel -- Assistant Director of Prospect Research, WSU Foundation


Deborah Buller -- Administrative Assistant, WSU Foundation
Kathleen Kramer -- Administrative Specialist, Health Professions Student Advising Services
Valerie Mounes -- Administrative Officer, Graduate School


Renea Goforth -- Senior Administrative Assistant, School of Performing Arts
Hercilia Thompson -- Administrative Officer, WSU TRIO Programs Support
Alvin Winzerling -- Custodial Supervisor, Physical Plant


Sherry Compton -- Scholarship Coordinator, WSU Foundation
Jaymie Faust -- Administrative Assistant, Communication Sciences and Disorders
Melinda Ware -- Senior Administrative Specialist, Counseling and Testing Center


George Corbin -- Library Assistant II, University Libraries
Jane Eshelman -- Administrative Specialist, Student Support Services
Johanna Hutmacher -- Administrative Assistant, Communication Sciences and Disorders


Glenn Gunnels -- Media Production Technician, Media Resources Center
Wanda Hughes -- Administrative Specialist, College of Education
Jan Toth -- Administrative Specialist, Elliott School of Communication


Brenda Achey -- Accountant, College of Fine Arts
N. Lori Griswold -- Administrative Specialist, School of Nursing
John Williams -- Library Assistant, University Libraries


Nedra Henry -- Administrative Assistant, Barton School of Business
Donna Spader -- Administrative Specialist, Academic Affairs
Judith Wolfe -- Senior Administrative Assistant, University Libraries


Jerry Galemore -- Police Sargeant, WSU Police Department
Coleen Murphy -- Office Specialist, Undergraduate Admissions
Melissia Ward -- Administrative Assistant to Dean, College of Health Professions


Sharon Dunning -- Secretary III, Graduate School
Amy Geiszler-Jones -- Communications Coordinator/Editor Inside WSU, University Communications
Treva Sperlazza -- Information Specialist, Financial Aid


Jim Conley -- Custodian Supervisor, Physical Plant
Sally Fiscus -- Academics Records Manager, College of Engineering
Mary Nelson -- Library Assistant III, University Libraries


Shirley Bruner -- Office Assistant, Media Resources Center
Art Chase -- Carpenter, Physical Plant
Glen Allen Fisher -- Custodial Worker, Physical Plant


Marcella DeMars -- Office Assistant III, Admissions
Carolyn Hamilton -- Custodial Worker, Physical Plant
Ellen Horn -- Editor, University Publications


Mervin Cutright -- Telecommunications
Patricia McLeod -- Associate Director, Center of Management Development
Bill Molash -- Keyboard Operator, Elliott School of Communication


Sue Cook -- Human Resources
Linda Farmer -- Postal Services
Sue Kimmel -- International Programs


Kala Carter Ternes -- Graphic Designer, Publications and Advertising
Dana Haddon -- Secretary, Department of Management
Ellen Hulsey -- Secretary, Department of Accountancy


Julia Carter -- Secretary, Department of Economics
Edward Gomez -- Plumber, Building Maintenance
Joan Kahn -- Secretary, VP Student Affairs